טריכוטילומניה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים לפני שיהיה מאוחר מדי!
תקציר המאמר - תוכן עניינים

טריכוטילומניה הינה הפרעה אשר מי שלוקה בה ימשוך לעצמו בשערות, ימשש אותן ללא הפסק ולפעמים אף ינסה לאכלן. בעיית מריטת השיער הינה בעיה התנהגותית היוצרת בעיה אסתטית חמורה, הן לנשים והן לגברים.

תלישת השיער האובססיבית למשך שנים, עלולה להשאיר את המטופל עם שיער דליל מאד, הנזקק לפתרונות מילוי. פעמים רבות, טריכוטילומניה נקשרת לדחיית סיפוקים ודחפים שונים, ולכן היא מחמירה בתקופות רגשיות קשות ולחוצות יותר. נראה כי בעיה זו שכיחה יותר ממה שנהוג לחשוב, בדרגות חומרה משתנות.

הגורם לטריכוטילומניה לא ידוע עד סופו, אולם נעוץ במבנה נפשי או חסרים פיסיים, כמו חוסר בסרוטנין. לפעמים מריטה זו נעשית הרגל משני לאחר תקופות לחץ וחרדה. תופעה זו, כיתר התופעות הנפשיות שכיחה יותר בקרב בנות, בנים יחידים או בכורים.

היא מתפרצת לרוב בגיל הילדות, או במהלך גיל ההתבגרות, לרוב בין השנים 3-17, ונעשית כרונית במהלך השנים. ישנם אנשים רבים אשר מצליחים להירפא, לפחות באופן חלקי, בעזרת טיפולים נפשיים שונים אשר ינסו לרדת לעומקה של הבעיה.

השלכות הטריכוטילומניה

השלכות הפרעה זו לאורך השנים מתבטאות בהתקרחות על פני הקרקפת כולה וגירוי העור אשר מקורו בתלישה עצמה. מעבר לכך, לפעמים עלולות להיגרם תופעות נוספות בעקבות אכילת השערות. המצב חמור אף שבעתיים כאשר מדובר על בנות, אשר שיערן ארוך וקבלת החברה את הקרחות הנוצרות- מוגבלת.

טריכוטילומניה מלווה גם בהסתרה ובושה לנוכח המצב המתפתח, ולכן אנשים אלה יתקשו להתרגל למראה החדש וינסו להסתירו מעיניים בוחנות. הפרעה זו הינה משמעותית ומשפיעה על תפקוד החולה והשתלבותו במערך פעילויות החיים השונות.

פעמים רבות, תלישת השיער נעשית בצורה אשר מקשה מאד על הטיפול. תלישת השיער עלולה לגרום לשבירת שיער ולגרום לו להיות נוקשה וחסר סדר. עובדה זו תשפיע על הטיפול והפתרונות המוצעים.

בכדי להתאים את הטיפול הספציפי לחולה מסוים, יש להיוועץ עם מומחים בתחום, אשר מכירים את מגוון הטיפולים ואת מהות הבעיה עצמה. האבחון עצמו נעשה בצורה מיקרוסקופית, כאשר מבחינים בשיער שבור ופגום. לרוב, בעל מקצוע יוכל להבחין ולשמוע על הבעיה, גם אם לא על המקור לכך, מהמטופל עצמו.

טיפול בטריכוטילומניה

הטיפול בטריכוטילומניה חייב להיעשות בשני מישורים: במישור הפסיכולוגי ובמישור האסטטי. מבחינה פסיכולוגית, מטופלים חולים אלה במגוון התרופות הקיימות להפרעות קומפולסיביות כמו שיחות עם פסיכולוג ופסיכיאטר, תרופות שונות ועוד.

מבחינה אסטטית, ינסו חולים אלה שיטות שונות לעיבוי השיער ולמראה נפוח יותר של השיער הנותר על ראשם. הטיפולים יכולים לנוע מייעוץ לתסרוקת שונה בכדי להסתיר את הקרחות שהתפתחו, דרך תכשירים ומוצרים כמו טופיק ועד פאות או השתלות שיער.

לפני כל מתן פתרון אסטטי, המטפל חייב להיות בטוח ולוודא את בטיחותו של הטיפול. לעיתים, כאשר הבעיה לא הגיעה אל פתרונה המלא, פתרונות שונים עלולים להתגלות כמסוכנים לתלישה וגירוי נוסף, כמו למשל הדבקות למיניהם.

לפעמים, המטופל יעדיף פתרון זמני עד אשר יוכל להתגבר על הבעיות הנפשיות. פתרון שכזה יכול להיות פאה או עזר אחר אשר יסתיר את הקרחות, כמו כובע. כמו כן, הטיפולים חייבים להיות דיסקרטיים וסודיים, בכדי לא לפגוע במטופלים אלה ולהעיק עליהם ביתר שאת.

לפעמים ייתכנו פגישות עם מטופלים אחרים, במרפאה המטפלת. עובדה זו עלולה להפריע לאנשים מסוימים, אולם להפרות ולעזור לאחרים. הצלחת הטיפול, לרוב, תנבע משיתוף פעולה של החולה עצמו ובקבלתו את עצמו עם הבעיה אשר התגלתה. כאשר המדובר על ילדים, חשיבות הטיפול נעשית משמעותית יותר בכדי לנסות לפתור את הבעיה באופן מלא ומיטבי.

Picture of אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער
אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער

מתמחה בפתרונות שיער ותוספות שיער רפואיות ומתקדמות באיזור הצפון. עם ניסיון של כ-23 שנה בתחום התוספות השיער.
המרפאה מנוהלת על ידי אבי אפללו, שמאחוריו, צוות עובדים המקצועי והמיומן אשר מקפידים להעניק לכל אחד מלקוחותינו שרות מקצועי ואדיב ו

מאמרים לקריאה נוספת
074-7765927
השתלת שיער בטורקיה? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!