מינוקסידיל (מינוקסי)

תקציר המאמר - תוכן עניינים

מינוקסילמינוקסידיל (מינוקסי) הינו תכשיר נוזלי, אשר קיים בשוק למעלה מעשרים שנים לטיפול בנשירת שיער גברית ונשית. מדובר באחד משני התכשירים היחידים הקיימים בשוק אשר הוכחו כיעילים בטיפול בנשירת שיער לא רק על ידי עצירת הנשירה, אלא גם על ידי עידוד תאי האפיתל בקרקפת לצמיחת שיער מחודשת.

פעילות התרופה היא על ידי הרחבת כלי דם קטנים וגירוי של תאי זקיק השערה לפעולה. התמיסה מגיעה בשני ריכוזים- מינוקסי 2% המיועדת הן לנשים והן לגברים, ומינוקסי 5% המיועדת לגברים בלבד.

אופן השימוש בתרופה הינו יומיומי, על ידי התזה מקומית של כ-1 מ"ל על שיער הקרקפת, פעמיים ביום. יש להמנע מחפיפת השיער למשך של כשעתיים לאחר התזת התכשיר, לצורך ספיגה יעילה של התרופה.

למי מומלץ להשתמש במינוקסידיל?

השימוש בתרופה מינוקסידיל אושר על ידי ה-FDA האמריקאי לטיפול בהתקרחות גברים והן התקרחות נשים, והוא מומלץ בעיקר לטיפול בנשירת שיער בעלת דפוס גברי גנטי- אלופציה אנדרוגנית ופחות לטיפול בסוגים אחרים של נשירת שיער, למשל נשירת שיער בדפוס מפוזר- אלופציה אראטה, אשר מגיבה בעיקר להזרקות סטרואידים מקומיות, ופחות לתכשירים האחרים.

מובן כי עדיף להשתמש בתרופה לאחר שבוצע בירור התחלתי של הגורמים לנשירת השיער, למשל בדיקת רמות ויטמינים שונים וחסרים תזונתיים, שניתן לטפל בהם על ידי תוספי מזון בלבד. כמו כן, התרופה אינה מומלצת לשימוש בגילאים של מתחת ל-18 ומעל ל- 65.

משך זמן הטיפול

משך השימוש במינוקסידיל הינו תלוי בתוצאות המתקבלות ובמטופל. לרוב תוך כארבעה-שישה חודשים ניתן לראות שיפור ולהעריך האם הטיפול הינו יעיל עבור המטופל והאם כדאי להמשיכו או להפסיקו. בדומה לשימוש בתרופה פרופסיה, המאושרת אף היא לטיפול בנשירת שיער, גם יעילות המינוקסידיל מוגבלת בעיקר לתקופת השימוש בה, ובעת הפסקת התרופה נשירת השיער עלולה להתחדש. לאחר כשנה של טיפול ניתן לראות יעילות מקסימאלית.

מינוקסדיל – תופעות לוואי

מכיוון שמדובר בתכשיר לשימוש מקומי, פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הינו מצומצם יחסית ואין לה כמעט השפעה סיסטמית על הגוף כמו שקיימת בשימוש בתכשירים הניתנים בכדורים דרך הפה.

עם זאת, קיימות תופעות לוואי מקומיות, כגון רגישות יתר של עור הקרקפת, הבאה לידי ביטוי באודם, פריחה, גרד ואי נעימות עד תחושת "שריפה" של העור. פרט לכך, לא ידועות תופעות לוואי מסוכנות לתרופה והיא מאושרת מזה זמן רב לשימוש ללא צורך כלל במרשם רופא. במידה ושמים לב לתופעות הלוואי המדווחות, על המטופל להפסיק את השימוש בתרופה. תופעות לוואי אלה חולפות עם הפסקת השימוש.

יתרונות וחסרונות של מינוקסדיל

היתרונות בשימוש בתרופה הם בפעילותה היעילה כנגד נשירת השיער ובתוצאות המיטביות אשר לרוב מביאה אליהן תוך כשנה מהשימוש. חשוב לציין כי מדובר בתרופה מבין השתיים היחידות שהוכחה כמעודדת צמיחת שיער מחודשת, בניגוד לתכשירים רבים אחרים הנמצאים בשימוש כטיפול בנשירת שיער, אשר פעולתם הינה רק בעצירת הנשירה בלבד.

החסרונות בשימוש בתרופה הינם מעטים יחסית שכן פרופיל תופעות הלוואי הינו מינימאלי, מעצם היות התכשיר מקומי, ולפיכך היא נחשבת תרופה בטוחה. עם זאת ומעצם היותה מאושרת לשימוש מקומי בלבד, היא לא פועלת באופן סיסטמי ונחשבת פחות יעילה לעומת תרופות הניתנות בשימוש סיסטמי בכדורים כדוגמת פרופסיה.

כמו כן לא מומלץ להשתמש במינוקסידיל באזורים אחרים של הגוף, שכן עלולה לגרום לצמיחת שיער מוגברת באזורים לא רצויים. חסרון נוסף של התרופה היא עלותה- בקבוקון של 80 מ"ל המספיק לחודש ימים, עולה כ-100-130 שקלים.

Picture of אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער
אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער

מתמחה בפתרונות שיער ותוספות שיער רפואיות ומתקדמות באיזור הצפון. עם ניסיון של כ-23 שנה בתחום התוספות השיער.
המרפאה מנוהלת על ידי אבי אפללו, שמאחוריו, צוות עובדים המקצועי והמיומן אשר מקפידים להעניק לכל אחד מלקוחותינו שרות מקצועי ואדיב ו

מאמרים לקריאה נוספת