סבוריאה בקרקפת

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים לפני שיהיה מאוחר מדי!
תקציר המאמר - תוכן עניינים

סבוריאה בקרקפת הינה מחלת עור אשר עלולה במקרים קשים וקיצוניים לגרום לנשירת שיער. מחלת עור זו מתבטאת בדלקת בשכבות העליונות של הקרקפת. סבוריאה עלולה להופיע במקומות נוספים כמו מצח, גבות, בתי שחי או בקפלי העור.

בדרך כלל סבוריאה בקרקפת נוטה להופיע אצל אנשים בעלי נטייה משפחתית לרגישות דומה. כמו כן, הסבוריאה נוטה להופיע ולהחריף יותר בחורף ולהיעלם בקיץ.

טווח הגילאים בהם מופיעה הסבוריאה הינם גיל ינקות: גיל לידה ועד שנה לכל המאוחר, ולאחר מכן התפרצות מחודשת בגיל ההתבגרות עד גיל ארבעים לערך. נדירים המקרים בהם תיראה הסבוריאה בין גיל שנה ל-12.

הגורמים לסבוריאה

לרוב, לא מתגלה הגורם הספציפי אשר עלול לגרום לסבוריאה. אולם ידועות מספר סיבות מוכרות כמו למשל תורשה או סיפור משפחתי של רגישות, פעולות יתר של בלוטות החלב, לחץ, זיהומים (הנגרמים ככל הנראה מגירודים) ומזג אוויר קר.

כאשר הסבוריאה מופיעה ומתגלית אצל תינוקות, פעמים רבות, היא נגרמת מעודף הורמוני מין זכריים, אשר נשארו בדמם של התינוקות. במקרים אלה הסבוריאה תעבור עד גיל שנה, אך לפעמים תחזור בשנים מאוחרות יותר. הסבוריאה יכולה להיות מאובחנת תחת מיקרוסקופ ובחינת הנגעים האופייניים.

כאשר הסבוריאה מתפרצת בגיל מבוגר יותר היא נוטה להיות קשה, מורכבת וכרונית יותר, ואז בדרך כלל הגורמים לה יהיו עור ושיער שמנוני, מחלות רקע חיסוניות, עקב ניתוחים או אשפוזים ממושכים. הסבוריאה תיראה כקשקשת יבשה או מפרישה על הקרקפת, עם או בלי גרד נלווה. לפעמים הפרשת החלב היא כה גדולה עד כי היא בעצה גורמת לדלקת. מעבר לכך, לפעמים פטריות וטפילים אחרים יימשכו דווקא לראש נגוע זה.

טיפול בסבוריאה בקרקפת

הטיפולים הקונבנציונליים נגד סבוריאה בקרקפת יכילו תכשירים ומשחות מיוחדות נגד פטריות, סטרואידים וסוגי שמפו לחפיפה מיוחדת. בדרך כלל שיעור הצלחתם של טיפולים אלה הוא נמוך. נטייתה של תופעה זו היא לחזור.

ישנם מטופלים רבים אשר נואשו משיטות הטיפול הקונבנציונליות, ומחפשים מזור בטיפולים אלטרנטיביים כמו הרפואה הסינית, רפואה הומאופתית, תוספות תזונתיות וויטמינים ועוד. ישנן תרופות סבתא המוצעות לבעיה זו אשר יכולות להוות עזרה במקרים מסוימים.

טיפול אשר נמצא יעיל הינו חפיפה יומיומית עם שמפו המיועד לבעלי סבוריאה. חפיפה עקבית זו יכולה להפחית את התסמינים ולגרום להעלמת הסבוריאה. אצל תינוקות, נהוג לחפוף את השיער ולסרק לאחריו במסרק עדין עד כדי נשירת הקשקשים. לא ידוע על טיפול דפיניטיבי לסבוריאה, אולם נעשים כל המאמצים בכדי להפחית את התסמינים ולהוריד את מידת הסבל האסתטי הנגרם ממנה.

 

אבחון הסבוריאה בקרקפת

האבחנה המבדלת אותה חייב הרופא המטפל לעשות היא בין סבוריאה ובין פסוריאזיס. התסמינים בשתי מחלות אלו דומות, והן שתיהן בעלות קשר משפחתי. הקשקשים על הקרקפת ייראו דומים, אולם בפסוריאזיס האדמומיות והיובש ייראו גם בקפלים אחרים כמו מרפקים ורגליים. לפעמים, ייראו שתי המחלות בשילוב זו עם זו, כאשר התסמינים הדומים מופיעים באזורי הגוף השונים. למעשה, שתי מחלות אלו, הפסוריאזיס והסבוריאה בקרקפת הן כה דומות, כמו גם הטיפול.

הסבוריאה יכולה לעבור גם ללא טיפול, אולם בדרך כלל תידרש מידה מסוימת של התערבות על מנת לא להגיע למצבי מחלה קיצוניים במיוחד. נשירת שיער נובעת מסתימת הנקבוביות מחלב ולכן היא קורית במקרים של סבוריאה, כלומר השומן הקיצוני ממית את זקיק השערה ולא נותן לשערה לגדול ולהתפתח כפי שעשתה קודם לכן. השיער במקרה זה, ייראה כשיער דליל ופריך. יהיו מצבים בהם ייראו קרחות באמצע הראש, דבר אשר יעיב ויפגע באופן משמעותי בביטחון העצמי של המטופל.

סבוריאה בקרקפת, הינה מחלה אחת מתוך שלל מחלות העור, אשר עלולות להוביל למצב של התקרחות. להרחבה: מחלות עור שגורמות לנשירת שיער

למידע נוסף: סבוריאה באתר מחלות עור

קראו גם על שמפו אלפסין לטיפול בהתקרחות הגבר

אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער
אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער

מתמחה בפתרונות שיער ותוספות שיער רפואיות ומתקדמות באיזור הצפון. עם ניסיון של כ-23 שנה בתחום התוספות השיער.
המרפאה מנוהלת על ידי אבי אפללו, שמאחוריו, צוות עובדים המקצועי והמיומן אשר מקפידים להעניק לכל אחד מלקוחותינו שרות מקצועי ואדיב ו

מאמרים לקריאה נוספת
074-7765927
השתלת שיער בטורקיה? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!