ויטמינים מקבוצת B לטיפול בנשירת שיער

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים לפני שיהיה מאוחר מדי!
מבצעים מטורפים

מלאו את הטופס ונציג חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!

תקציר המאמר - תוכן עניינים

13211231_xxlקבוצת ויטמין B היא קבוצה המורכבת משמונה ויטמינים שונים הנבדלים אלו מאלה הן במבנה הכימי שלהם והן בתפקיד שלהם בגופנו. מקור השם ויטמין B בתקופה שבה לא הבדילו עדיין בין הוויטמינים השונים המרכיבים את הקבוצה הענפה הזו. במהלך השנים, התברר כי מדובר בוויטמינים שונים, הנמצאים לעתים קרובות באותם מזונות.

לחלק מהוויטמינים בקבוצה זו ישנה השפעה משמעותית יותר על צמיחת השיער מאחרים. כך לדוגמה מחסור בוויטמין B1, שיכול להתפתח תוך ימים ספורים עד שבועות בודדים, יבוא לידי ביטוי בדיכאון, רגזנות, אי נוחות בטנית ועייפות מוגברת, מבלי שייתן את אותותיו בנשירת שיער כלל. עם זאת, רמות נמוכות של ביוטין, בהחלט יבואו לידי ביטוי לא רק בנשירת שיער מוגברת, אלא גם בשינויים בצבע של השיער. הדבר נכון גם בנוגע למחסור בחומצה פולית, שעשוי להוביל הן לנשירת שיער והן לשינויים בצבע השיער.

אילו ויטמינים מרכיבים את קבוצת ויטמיני B?

להלן הוויטמינים בקבוצת B:

 • תיאמין (ויטמין B1).
 • ריבופלאבין (ויטמין B2).
 • ניאצין (ויטמין B3).
 • ויטמין B5.
 • ויטמין B6.
 • ביוטין (ויטמין B7).
 • חומצה פולית (ויטמין B9).
 • ויטמין B12.

באילו מצבים ייתכן חסר של ויטמינים מקבוצת B?

חשוב להבין כי ייתכן מאוד שהמטופל יסבול מחסר של ויטמין אחד בלבד מהקבוצה וכי רמת הוויטמינים האחרים בקבוצה זו תהיה תקינה. כך למשל בקרב אנשים הנמנעים מצריכת מזונות מן החי, ייתכן כי ניתן יהיה לאבחן חסר של ויטמין B12, בעוד שרמת כל הוויטמינים האחרים בקבוצה זו תהיה תקינה. בגדול ניתן להגיע למצבי חסר במספר מצבים להלן:

 • צריכה לא מספקת בתזונה תזונה דלה או לא מאונת, בדגש על תזונה שבה נמנעים מצריכה של קבוצות מזון שלמות, עשויה לגרום למחסור ברכיבי תזונה מסוימים כשבין היתר מדובר על וויטמינים מקבוצת B. מאחר וניתן להגיע למצבי חסר של ויטמינים שונים מקבוצה זו תוך ימים ספורים, הרי שדי בכך שהמטופל יסבול מהקאות חמורות במשך מספר ימים, בשביל שיימצא בסיכון למחסור בוויטמינים מסוימים מקבוצת B.
 • ספיגה לא תקינה – ישנו מגוון רחב של גורמים שיכולים להוביל לכך שעל אף שהצריכה של הוויטמינים השונים נאותה, עדיין רמתם בגוף תהיה נמוכה וזאת כיוון שהוויטמינים צריכים לעבור תהליכי ספיגה מסוימים. אי לכך, מצבים רפואיים שונים הגורמים לתת ספיגה יכולים בהחלט להוביל למחסור בוויטמינים שונים מקבוצת B. הכוונה היא למשל לצליאק, ירידה בחומציות הקיבה, קרוהן, ניתוח מעקף תריסריון ועוד.
 • גורמים נוספים לחסר וויטמינים מקבוצת B – מחלות גנטיות הפוגעות במטבוליזם של הוויטמינים השונים, תרופות שונות הנמצאות באינטראקציה עם הוויטמינים השונים, אלכוהוליזם ועוד.

האם נשירת השיער היא תוצאה של חסר בוויטמינים מקבוצת B?

חשוב מאוד לדעת כי נטילה של ויטמינים מקבוצת B אינה מומלצת מבלי שיש בכך צורך. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלא רק חסר בוויטמינים מקבוצה זו מזיק לבריאות, אלא גם עודף. כך לדוגמה עודף של ניאצין, הנגרם לרוב מצריכה של תוספים שלא לצורך, יכול לבוא לידי ביטוי בפגיעה בכבד, בבחילות ובהקאות ואילו עודף של ויטמין B6 עשוי לגרום לדיכאון, עייפות מוגברת ואפילו להוביל לפגיעה נוירולוגית בלתי הפיכה.

אי לכך, לפני שמתחילים לקחת תוספי מזון המכילים ויטמינים מקבוצת B, יש לברר האם אכן הגורם לנשירת השיער ולדלילות השיער הוא מחסור בוויטמין מסוים או שמא מדובר בבעיה שהתעוררה על רקע שונה. פנו לרופא העור שלכם, שוחחו עמו על הבעיה ובקשו הפניה לבדיקות דם, לבירור רמת הוויטמינים השונים.

אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער
אבי אפללו - מתמחה בפתרונות שיער

מתמחה בפתרונות שיער ותוספות שיער רפואיות ומתקדמות באיזור הצפון. עם ניסיון של כ-23 שנה בתחום התוספות השיער.
המרפאה מנוהלת על ידי אבי אפללו, שמאחוריו, צוות עובדים המקצועי והמיומן אשר מקפידים להעניק לכל אחד מלקוחותינו שרות מקצועי ואדיב ו

074-7765927
השתלת שיער בטורקיה? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!